Onafhankelijk smaakmakend magazine over speciaalbier

Biernieuws

ESKO: rechttoe. rechtuit. recht in het glas.

Geplaatst op maandag 16 juni 2025

Langs de kronkelende oevers van de Schelde, waar het water geen dag hetzelfde is, is een nieuw Belgisch bier geboren. Een bier dat niet meedrijft met de massa. Een goudblond, bitter bier van 6,5% alc.vol. met karakter, een uitgesproken smaak en een filosofie die haaks staat op de doorsnee dorstlesser. ESKO vaart, net als de rivier die het inspireerde, zijn eigen koers.

In een biermarkt die steeds vaker kiest voor zoet, zacht en “drinkbaarheid voor de massa”, zegt ESKO zonder schroom: nee tegen vlakheid, ja tegen karakter. Met zijn uitgesproken hopbitterheid en frisse, droge afdronk is ESKO geen allemansvriend, maar een bewuste keuze. Het bier combineert een zachte volmondigheid met een intens aroma. Die balans werd gevonden dankzij het gebruik van tarwe, haver en de toepassing van de dryhopping-techniek met Hallertau Mittelfrüh, een nobele Europese hop. De florale neus en pittige afdronk maken ESKO tot een ware smaakbeleving.

Een ode aan de Vlaamse cafécultuur

Voor Jurgen De Henau, de ontwikkelaar van het bier en zelf kleinzoon van cafébazen, blijft het café een plek van betekenis en dus dé ideale plaats waar het grote publiek zijn bier kan ontdekken. “De gewone cafés, waar het leven zich afspeelt tussen de toog en het terras, verdienen waardering. En wie café zegt, zegt automatisch ook bier. Een goeie pint is iets dat mensen samenbrengt. Ik ben telkens weer verrast als ik tijdens een rit met de fietsclub langs de Scheldedijk het grote aantal authentieke cafés passeer. Bij mooi weer zitten de terrassen stampvol. Voor mij is bier cultuur én verbinding. En precies dat wil ik bereiken wanneer mensen een ESKO drinken.” Die liefde van Jurgen voor de lokale horeca zorgt ervoor dat ESKO van bij de lancering niet alleen bij de drankenhandelaar te vinden zal zijn, maar ook in cafés en restaurants. “In eerste instantie focussen we ons vooral op een goede distributie in en rond Puurs-Sint-Amands, een regio waar ik zelf al meer dan twintig jaar woon. Daarna is het de bedoeling om verder uit te breiden in Vlaanderen. Hiervoor heb ik speciaal iemand in de arm genomen die me zal helpen om die distributie op te zetten. Wie het bier wil ontdekken en proeven, zal dus op het café moeten gaan.”

Meer dan een naam – een stroom

De naam ESKO is geen toeval. Het is een verwijzing naar L’Escaut, de Franstalige naam van de Schelde – een rivier die Vlaanderen al eeuwenlang verbindt. Een rivier van verhalen, handel en heropleving. Zoals de Schelde ooit ten onder ging aan vervuiling en nu opnieuw bloeit, zo wil ESKO symbool staan voor een terugkeer naar zuiverheid, eigenheid en betekenis.

Gebrouwen met vakmanschap

Om zijn bierdroom waar te maken, deed Jurgen een beroep op Wouter Vermeersch, brouwer en ingenieur bij Belgian Contract Brewery (BCB). Wouter is een meester in het vertalen van ideeën naar kwaliteitsbier en laat bij elke batch de liefde voor het vak spreken. Zijn passie ligt in het creëren van kwaliteitsbieren, met oog voor detail en respect voor het ambacht. Bij BCB staat vakmanschap centraal, van het eerste recept tot de laatste botteling. Wouter gelooft sterk in samenwerking en zet zijn kennis in om anderen te helpen hun bierdroom waar te maken. “Iedereen lijkt vandaag op zoek naar het extreme – ofwel 0.0, ofwel met veel alcohol. Ik wil terug naar dat glas dat je gewoon graag drinkt. Geen marketingtrucje, geen gimmick. Gewoon: een eerlijke pint, met smaak”, aldus Jurgen.